Вівторок, 07.07.2020, 19:59
Ставище і Ставищенщина
Нове на сайті Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Оновити Нові повідомлення · Особисті повідомлення Особисті повідомлення() · Відомості про учасників форумуУчасники · Читаємо правила форумуПравила форуму · Знайти на форуміПошук · Підписатися на отримання новинRSS · Тільки для VIP-користувачівПриватний форум ]
  • Сторінка 3 з 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
Модератор форуму: Viktor, Оксана  
Форум » Історія Ставищенщини » Історичні факти » Історія шкільництва в містах і селах Київщини XIX – початку (Книга Історія шкільництва в містах і селах Київщини)
Історія шкільництва в містах і селах Київщини XIX – початку
ViktorДата: П`ятниця, 28.09.2012, 09:12 | Повідомлення # 31
Генерал-майор
Група: Адміністратор
Повідомлень: 1877
« 11 »
Країна: Російська Федерація
Статус: :-(
Ясенівка

У XIXст. в Ясенівці функціонувала лише церковнопарафіяльна школа – державних навчальних закладів в селі не існувало. Приходська школа була заснована в 1861 р. настоятелем місцевої Свято-Миколаївської церкви священиком о. Іоанном Войнаровським. фундатор сільської школи був вельми досвідченим священиком і служив у Ясенівці довгих 38 років – з 1832 по 1870 рр. І хоча на час появи в селі школи священику вже було за 60, він досить енергійно займався організацією навчально-виховного процесу у селі. З його ініціативи миряни прийняли громадську постанову щодо щорічного обов'язкового асигнування для потреб школи по 80 крб. Проте, для того часу це була явно завищена сума (не кожна міська школа мала таке матеріальне забезпечення) і тому реально в 60-х роках прихожани збирали для навчання своїх дітей по 30 крб. на рік. Станом на 1864 р. в школі навчалося ЗО хлопчиків та 2 дівчинки. Крім того, школа обзавелася і "домом школьным, построенным прихожанами" – також явище, котре в ті часи можна було побачити далеко не в кожному сільському приході.
Після смерті о. Іоанна школа дещо занепала – в 1871 р. в ній навчалося менше учнів, ніж раніше – 25 хлопчиків та 4 дівчинки. В цей час до ясенівської парафії та школи було призначено нового наставника - священика о. Стефана Стефановича Новицького. Цей священик мав чималий досвід "домашньої педагогіки", оскільки ще в молодості став батьком чотирьох дітей. Школа стала одним зі стратегічних напрямків діяльності наставника і стала стрімко розвиватися. Це не пройшло повз увагу єпархіального начальства. Вже в 1874 р. молодий настоятель ясенівської парафії був "удостоен от Его Высокопреосвященства Арсения, митрополита Киевского и Галицкого благословения за ревностное обучение крестьянских детей грамоте". В цей школа чомусь відмовилася від окремого шкільного приміщення (очевидно, воно було споруджено нашвидкоруч і стало занепадати) – школярі стали збиратися на навчання в оселі дячка.
З 1889 р. парафією та школою с. Ясенівки став завідувати священик о. Яків Петрович Шпаковськии. Він до прийняття священного сану деякий час працював вчителем на Черкащині і тому мав досвід педагогічної діяльності. Вельми помітним був і його родинний досвід у вихованні підростаючого покоління – він був батьком семи дітей. Ця обставина не могла не відобразитися на шкільному житті Ясенівки. Новий священик перевів школу до споруди сільського правління, де став наймати кімнату, а згодом для школи було споруджено окремий будинок, котрий не одне десятиліття виконував сбое призначення. В школі різко зросла чисельність дітей. В цей час до ясенівської парафії став належати ще й Полковничий Хутір – діти з цього приселку також стали відвідувати школу Ясенівки. В останній скоро стало тісно від школярів з двох шкіл і пастир відкрив в межах парафії ще одну школу – в Полковничому Хуторі. В індустріальне XX ст. парафія вступила з двома школами. Станом на 1900 р. в школі с. Ясенівки навчалося 47 першокласників та 11 першокласниць, а в школі Полковничого Хутора – їх було відповідно 25 та 3. Проблематичним залишалося матеріальне забезпечення школи – на її утримання прихожани щороку виділяли майже символічну суму в 30 крб.
За успішну і майже безкоштовну освітню діяльність в ясенівській парафії о. Яків Шпаковський був нагороджений набедреником.
Останнім дореволюційним священиком Ясенівки і наставником приходської школи був о. Георгій Олександрович Колежинський. У свій час він також починав свій трудовий шлях вчителем на Черкащині.
В 1907 р. епископ Алеутський і Північноамериканський рукопоклав його в священний сан і о. Георгій отримав призначення до Ясенівки. За його наставництва, яке випало на неспокійні революційні та воєнні роки, кількість школярів була нестабільною – то зростала, то зменшувалася. Наприклад, станом на 1910 р. в школі навчалося 36 першокласників та 18 першокласниць. Наставник школи за плідну діяльність також був нагороджений набедреником.


Санкт-Петербург
 
Форум » Історія Ставищенщини » Історичні факти » Історія шкільництва в містах і селах Київщини XIX – початку (Книга Історія шкільництва в містах і селах Київщини)
  • Сторінка 3 з 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
Пошук:


Ставище © 2020