Середа, 13.11.2019, 12:48
Ставище і Ставищенщина
Нове на сайті Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Оновити Нові повідомлення · Особисті повідомлення Особисті повідомлення() · Відомості про учасників форумуУчасники · Читаємо правила форумуПравила форуму · Знайти на форуміПошук · Підписатися на отримання новинRSS · Тільки для VIP-користувачівПриватний форум ]
 • Сторінка 23 з 23
 • «
 • 1
 • 2
 • 21
 • 22
 • 23
Модератор форуму: Viktor, Оксана  
Форум » Історія Ставищенщини » Історичні факти » Люди, история, времена (Известные имена)
Люди, история, времена
ViktorДата: Четвер, 04.09.2008, 13:11 | Повідомлення # 1
Генерал-майор
Група: Адміністратор
Повідомлень: 1792
« 11 »
Країна: Російська Федерація
Статус: :-(
Исторические факты об известных людях, которые родились, жили, были проездом в Ставищенском районе или внесли свою лепту в развитие и благополучие района.

Санкт-Петербург
 
ViktorДата: Понеділок, 04.11.2019, 19:42 | Повідомлення # 331
Генерал-майор
Група: Адміністратор
Повідомлень: 1792
« 11 »
Країна: Російська Федерація
Статус: :-(
Ярослав Сакович (1871-1954).

После окончания Ровенской гимназии и поступил в Петербургский электротехнический институт. Из-за давления русификации в университете он перешел в Политехнический в Риге, где окончил Факультет Сельскохозяйственных Наук. После учебы он работал химиком на сахарном заводе в Ставище, принадлежащем Владиславу Браницкому из Белой Церкви. В 1907 возглавил администрацию всего ключа (около 12 тыс. га) вместе с сахарным заводом в Ольшане. Он жил в Ольшане с семьей до конца Первой мировой войны.


Ярослав Сакович со своей семьей

Источник: Ziemianie Polscy XX wieku, Słownik biograficzny, część 6, Warszawa, 2002
Прикріплення: 4276283.jpg(59.7 Kb)


Санкт-Петербург
 
ViktorДата: Середа, 06.11.2019, 14:49 | Повідомлення # 332
Генерал-майор
Група: Адміністратор
Повідомлень: 1792
« 11 »
Країна: Російська Федерація
Статус: :-(
Бащенко Иван Фёдорович

Прикріплення: 0924057.jpg(156.7 Kb)


Санкт-Петербург
 
ViktorДата: Четвер, 07.11.2019, 08:48 | Повідомлення # 333
Генерал-майор
Група: Адміністратор
Повідомлень: 1792
« 11 »
Країна: Російська Федерація
Статус: :-(
Из воспоминаний Бащенко Ивана Федоровича:
«В кiнцi 1918 року щоденно наскакали рiзнi загони озброєних людей на гуральню (спиртовий завод) на спокусливий кусок. Одного разу вночi вiдiгнали охорону (малу кiлькicть), збили дверi i почали брати з пiдвалу спирт.
У пiдвалi було вісім повних чанiв, в кожному по 25 тисяч вiдер. Набилося в пiдвал повно людей. У кожному чанi було по два люки: один внизу, другий – вгорi. Пов’язали паски (пояси), поробили мотузки i почали тягати спирт. В пiдвалi було темно. Почали палити сiрники. Люди були облитi cпиртом. Зiрвався вогонь, протягом закрилися дверi. Крик, гвалт!
Одиницям вдалося вискочити i врятуватися: Пацеля Карпо Семенович, Галич Василь Павлович та iншi. Решта загинули страшною смертю.
Дехто падав в ополонку, а коли випливав, – горiв знову. Так було. Шило Василь Якимович кілька разiв пiрнав i знов горів, так врятувався.
Декому вдалося добiгти додому i там догорiти: Горошко Іван Григорович, Макаренко Никифiр Павлович.
Кругом пiдвалiв було страхiття. Однi батьки i дiти бiгали i кричали зовні, не маючи змоги допомогти рiдним. А в підвалах терпіли пекельнi муки їхні дорогi люди без надiї на порятунок.
Пiд час горiння з одного чана зірвало кришку, яка в польоті нiби сокирою пробила дверi, натовп людей, пробила лiд на ставку і впала у воду. Звук був такої сили, що на значнiй вiдстанi повилiтали вiкна та двеpi, в т. ч. i в нашiй хатi.
На ранок спирт догорiв. Наробили гакiв, почали витягати загиблих. Багато з них намагалися знайти порятунок в проходах мiж пiдмурками, на яких стояли чани.
Батьки i дiти пiзнавали своїх по залишках одягу, взуття, намистi, поясах, ґудзиках та iнших прикметах. Окремо складали попiл i окремо частки кісток. Приїжджали з трунами, пiшла ворожнеча, щоб усiм вистачило останкiв. Комусь попало дві лiвi руки, iншому — трохи попелу... Це був страшний суд!
Довелося бачити людське горе. Наступного дня вiдбулися похорони. Хто ховав окремо, була й братська могила. Були сiм’ї, в яких погоріли дорослi, залишилися сиротами дiти. Так сталося з Ставнистою Оленою.
Здавалося б, гiрка наука на довгi роки. А сталося навпаки…
Початок 1919 року. У сiчнi-мiсяцi не дочекалися голоднoї кутi: до сходу сонця вiдбили дверi та вiкна у другому пiдвалi i почали брати спирт. Свiчки не палили. Кучма Іван для залякування вистрелив з обрiза чи гвинтiвки, – i хто був у пiдвaлi, там i залишився. Вiд icкpи загорiвся спирт – загинули всi!
У другому пiдвалi було два чани. Мicткостi їх не знаю. По можливостi з одного спирт вибрали, а другий згорів. Так само гаками повитягали залишки погорiлих людей. Розiбрали по трунах i похоронили.
Так згopiв спиртзавод.
Дорогу цiну заплатили розкiшняни за той спирт. Недорахувалися багатьох людей. Довгi роки намагалися обходити те місце, все ввижалися голоси, якi просять допомоги.
Злиднi змусили мене, десятирічного пiдлiтка, на вчинок, який не хочеться й згадувати. З квартою та відром чекав, поки хтось нiс мимо два вiдра спирту, i зачерпував кварту. Нiхто мене не гонив. Так потрошки наносив додому. За спирт мати вимiнювала хлiб, i нам вдалося дожити до весни.
Весною в пiдвалi почали копати землю. Два вiдра глини, два відра води розчинити в кубi (залiзний бак), закипить i є п’ять пляшок горiлки. Так люди робили цiле лiто. Життя заставляло людей це робити, щоб рятувати сім’i. Але довго люди з жахом згадували те жахiття, яке довелося пережити багатьом сiм’ям».


Санкт-Петербург
 
ViktorДата: Понеділок, 11.11.2019, 10:26 | Повідомлення # 334
Генерал-майор
Група: Адміністратор
Повідомлень: 1792
« 11 »
Країна: Російська Федерація
Статус: :-(


Сельское хозяйство, промышленность и торговля.

Пишут из Ставище в Украине: с нашей стороны все еще есть какое-то бездействие, и не найти покупателей на пшеницу, которая является альфой и омегой нашего дохода, без которой мы обанкротимся. Опасность вызвана конкуренцией Молдовы, Валахии1 и, главным образом, Венгрии, конкуренция тем опаснее, что эти страны значительно улучшили средства связи, и что в настоящее время княжество Придунайское и Венгрия удвоили производство пшеницы. Транспорт из Пешта2 в Париж прибывает менее чем за неделю, а сельское хозяйство в Венгрии прогрессирует с каждым годом, что оказывает значительное влияние на развитие промышленности. У нас же производство не увеличивается, коммуникации в таком состоянии, почти как сто лет назад, и при этом цены в Одессе заметно падают уже несколько лет, потому что транспорт из Одессы обходится покупателю намного дороже, чем любой другой. Эта ситуация грозит нам полным обнищанием; видят все и каждый обсуждает необходимость усовершенствований в сельском хозяйстве, улучшения коммуникаций, строительства железных дорог и т. п, мы только забываем, что если сами не изменим это, проект будет проектом, а нужда будет нас докучать.

Источник: Gazeta Narodowa, 1863, №19

______________________________________
Мои примечания:
1. Валахия – историческая область, расположенная на юге современной Румынии, между Карпатами и Дунаем.
2. Пешт – восточная, равнинная часть Будапешта, занимающая около 2/3 территории города.
Прикріплення: 1925384.jpg(212.9 Kb)


Санкт-Петербург
 
Форум » Історія Ставищенщини » Історичні факти » Люди, история, времена (Известные имена)
 • Сторінка 23 з 23
 • «
 • 1
 • 2
 • 21
 • 22
 • 23
Пошук:


Ставище © 2019